Klaster BioTechMed Mazovia, koordynowany przez BTM Innovations, jako pierwszy Klaster w Polsce, otrzymał międzynarodowy certyfikat European Cluster Excellence Silver Label Certificate”.

W dniu 3 listopada 2015 r. Klaster BioTechMed Mazovia został poddany audytowi certyfikacyjnemu i jako pierwszy klaster w Polsce z powodzeniem uzyskał międzynarodowy certyfikat o nazwie Cluster Management Excellence Silver Label Certificate”, czyli tzw. Srebrny Certyfikat Jakości Zarządzania Klastrem (certyfikat jest przyznawany tylko najlepszym Klastrom przez European Secretariat for Cluster Analysis (ESCA) w Berlinie).

W ramach procesu certyfikacji w zakresie doskonalenia jakości zarządzania badane były m.in. struktura organizacyjna, źródła finansowania, czy rozpoznawalność Klastra. Uzyskanie „Srebrnego Certyfikatu Jakości” potwierdza pozytywną ocenę działalności Klastra na tle najlepszych klastrów europejskich, które działają w podobnym obszarze.

W tej chwili prestiżowym, „Srebrnym Certyfikatem Jakości” może posługiwać się około 30 organizacji w Europie, w tym zaledwie 2 organizacje z Polski. Certyfikat jest przyznawany na okres 2 lat.

System przyznawania Odznak Jakości przez  ESCA składa się z trzech kategorii „Brązowej”, „Srebrnej” i „Złotej”, która jako najwyższa przysługuje organizacjom o bardzo wysokim standardzie działań.

Klaster BioTechMed Mazovia uzyskał już Brązową i Srebrną Odznakę Jakości.

Silver Label – Pierwsze polskie klastry w drodze do doskonałości.

W dniu 18 grudnia 2015 r. w budynku Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej odbyło się wydarzenie pt. Silver Label. Pierwsze polskie klastry w drodze do doskonałości. Spotkanie dedykowane było dwóm mazowieckim klastrom, które jako pierwsze w Polsce, otrzymały Srebrne Odznaki Doskonałości w Zarządzaniu, wydawane przez Europejski Sekretariat ds. Analiz Klastrów (ESCA).

Paweł Nowicki, prezes BTM Innovations Sp. z o.o., która jest koordynatorem Klastra BioTechMed Mazovia opowiedział o doświadczeniach Klastra w drodze do uzyskania pierwszej srebrnej odznaki. Podsumowując działanie Mazowieckiego Klastra Bio-Tech-Med zaznaczył, że będzie on kontynuował działalność na wypracowanych do tej pory zasadach, ponieważ zdają one egzamin. Paweł Nowicki zwrócił uwagę, że transfer technologii wymaga profesjonalizmu i odpowiedniej skali działań, podkreślił również, że w polskim środowisku naukowym tkwi duży potencjał i to właśnie zadanie Mazowieckiego Klastra Bio-Tech-Med, aby intensywnie pracować nad jego rozwojem.

W trakcie Spotkania odbył się panel dyskusyjny zatytułowany „Kierunki rozwoju i przyszłość mazowieckich klastrów”, któremu przewodził Piotr Popik, Członek Zarządu Agencji Rozwoju Mazowsza S.A.. Wzięli w nim udział przedstawiciele środowisk związanych z działalnością klastrową.

Wydarzenie zakończyła sesja networkingowa poświęcona finansowaniu działalności firm i instytucji działających w ramach powiązań kooperacyjnych, w tym została przedstawiona platforma Bridge2Market. Dzięki uzyskanej od Zarządu Województwa Mazowieckiego kilkumilionowej dotacji Klaster BioTechMed Mazovia stał się mostem pomiędzy nauką, a biznesem, swoistą formą „jednego okienka”, w którym obie strony mogą przedstawiać swoje potrzeby i określać obszary kompetencyjne. Stworzony w ramach Klastra autorski model Bridge2Market to profesjonalny, unikalny w skali Polski model transferu technologii, z którego skorzystało już kilkudziesięciu wynalazców i kilkanaście jednostek badawczych działających w Klastrze, m.in. Uniwersytet Warszawski i Politechnika Warszawska.

Spotkanie pt. Silver Label. Pierwsze polskie klastry w drodze do doskonałości, stanowiło okazję do  wzajemnego poznania się dwóch środowisk skupionych głównie wokół branży chemicznej oraz biotechnologii. Wśród zaproszonych gości byli również menadżerowie wszystkich klastrów z terenu Mazowsza, posiadających Brązową Odznakę Doskonałości. Gościem specjalnym wydarzenia był Pan Daniel Gottschald, Dyrektor Zarządzający Chemie – Cluster Bavaria (CCB), który w trakcie swego wystąpienia przybliżył działalność swojej organizacji. Klaster CCB  jest jednym z najlepiej działających klastrów przemysłowych w Europie, posiada Złotą Odznakę Doskonałości i zrzesza obecnie około 260 przedsiębiorstw oraz instytutów badawczych z terenu Bawarii związanych z produkcją i usługami w obszarze chemii. Ponadto, Klaster rozwija również szereg inicjatyw zmierzających do umiędzynarodowienia i rozwoju współpracy branży chemicznej.

Organizatorami spotkania byli Agencja Rozwoju Mazowsza S.A., Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej oraz Departament Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

***

Więcej na temat certyfikacji:

http://www.cluster-analysis.org/

Więcej na temat Wydarzenia pt. Silver Label: http://www.armsa.pl/Pierwsze,polskie,klastry,w,drodze,do,doskonalosci,-,zakonczenie,Projektu,ERICE.,Zaproszenie,312.html