Helicobacter pylori

Nowe zastosowanie znanej substancji (sole kwasu alfa-ketoglutarowego) do leczenia i profilaktyki stanów chorobowych wywoływanych m.in. przez pałeczki Helicobacter pylori. Te bakterie są przyczyną najczęstszych zakażeń wśród ludności całego świata. Przeprowadzone badania przedkliniczne dowiodły, że zastosowanie AKG w leczeniu zakażeń H. pylori, umożliwia eradykację bakterii ze środowiska żołądka bez notowania skutków ubocznych.

Rurka intubacyjna

Celem projektu jest optymalizacja kształtu nowej pediatrycznej rurki intubacyjnej o znacząco niższej oporności na przepływ gazów w porównaniu z stosowaną jak dotąd rurką cylindryczną. Nowa rurka intubacyjna będzie stosowana w terapii noworodków, jako bezpieczniejsza, mniej kosztowna i umożliwiająca wcześniejszą operację.

Stenty

Przedmiotem projektu jest platforma technologiczna w ramach której rozwijane są 2 produkty: (1) protezy naczyniowe pokryte biokompatybilną powłoką oraz (2) implanty kardiochirurgiczne pokryte biokompatybliną powłoką, która pozwala na integrację elementów metalowych z układem krwionośnym w długiej perspektywie.

Pure Ammonia

Istotą projektu jest platform technologiczna umożliwiająca konstrukcję system oczyszczania technicznego amoniaku w celu uzyskania ultraczystego produktu. W oparciu o platformę technologiczną oczyszczane mogą być również mieszanki gazów takie jak azot i wodór oraz azot, wodór i amoniak.

Kluczyk

Celem projektu jest komercjalizacja urządzenia pozwalającego na pracę w wąskich szczelinach roboczych i trudno dostępnych miejscach. Urządzenie zostało opracowane przez inż. Krzysztofa Kisałę. Zgłoszony do ochrony patentowej klucz, dzięki swojej uniwersalności może zrewolucjonizować rynek narzędzi ręcznych. Wielosegmentowa konstrukcja oraz możliwość współpracy z narzędziami generującymi ruch obrotowy sprawiają, że adapter ma bardzo szeroki wachlarz zastosowań.

Karotenoidy

Komercyjne wykorzystanie wynalazku dotyczy zastosowania zmodyfikowanych szczepów bakterii Paracoccus aminophilus i Paracoccus kondratievae do produkcji barwników karotenoidowych. Technologia została potwierdzona w skali laboratoryjnej – proof of principle. Nowe szczepy zdolne są do produkcji dużych ilości różnych form karotenoidów, co wynika z ich uwarunkowań metabolicznych (wysoki poziom wytwarzanych prekursorów karotenoidów).

Insulina

Zespół prof. dr hab. Piotra Ładyżyńskiego opracował system dla pacjentów z cukrzycą typu 1 do obliczania dawki insuliny. System opiera się na rozpoznawaniu nazw żywności i dostarczeniu informacji o dawce insuliny kompensującej posiłek.

BioCheck

Obecnie metoda detekcji gruźlicy opiera się na czasochłonnej metodzie posiewu i hodowli komórek, która wymaga wysoce wykwalifikowanego personelu oraz zaawansowanej infrastruktury laboratoryjnej. Proponowane rozwiązanie dotyczy szybkiego, przenośnego, polowego detektora gruźlicy zaprojektowanego przez zespół pod kierownictwem prof. Tomasza Ciacha.