
Pfizer jest największą firmą farmaceutyczną na świecie zatrudniającą ponad 100 tysięcy osób. Sprzedaż firmy to ponad 50 miliardów dolarów rocznie, a zysk to ok. 8 miliardów dolarów.
Pfizer przejmie firmę Hospira za 17 miliardów dolarów. Wskutek podpisania umowy dojdzie do rozwoju portfolio Pfizer w zakresie leków do wstrzyknięć i technologii związanych z infuzją. Kolejnym obszarem, o który Pfizer poszerza swoją ofertę leków są preparaty biopodobne (biofarmaceutyki naśladowcze) przejmowanej firmy.
Opisywana umowa jest pierwszym większym przejęciem firmy Pfizer, od czasu gdy firma starała się kupić wywodzącą się z Wielkiej Brytanii firmę Astra Zeneca (transakcja miała opiewać na około 105 miliardów dolarów). Bez wątpienie strategia ta wynika z wygaśnięcia ochrony patentowej obejmujących większą część najlepiej sprzedających się leków Pfizer (tzw. klif patentowy). Dzięki tej transakcji farmaceutyczny gigant otrzymuje dostęp do wartego ponad 70 miliardów dolarów (prognoza na 2020 rok) rynku leków do wstrzyknięć oraz leków biopodobnych (szacunkowa wartość rynku biofarmaceutyków naśladowczych – 20 miliardów dolarów).
Firma Hospira jest amerykańskim producentem sprzętu medycznego, który od maja 2004 roku przejął od firmy Abbott Lab. produkcję części wyrobów szpitalnych i materiałów medycznych. Hospira otrzymała odpowiednie aktywa, zasoby ludzkie oraz procedury niezbędne do zachowania najwyższych standardów wypracowanych w ponad stuletniej praktyce przez Abbott Lab. Hospira jest aktualnie producentem takiego sprzętu medycznego jak: zestawy do przetoczeń, zestawy do krwawego pomiaru ciśnienia krwi, systemów do odsysania i drenażu oraz pompy infuzyjne i materiały eksploatacyjne, które stanowią największą część produkcji. Firma działa też w zakresie leków biopodobnych.
Co ciekawe dla bodajże czterech z przeciwciał następuje konflikt interesów, ponieważ Pfizer prowadzi równolegle własny proces kliniczny dla odpowiedników biopodobnych Hospiry. Nasuwa się więc pytanie, które programy zostaną wygaszone i jaki to będzie miało wpływ na relacje kontraktową z Celltrionem. Dla przypomnienia Hospira jest partnerem Celltrionu w procesie wytwórczym i sprzedażowym dla kilku leków biopodobnych. Jeden z nich – Remsima pudbił rynek norweski, a w najbliższym czasie pojawi się w krajach UE. Wszystko więc wskazuje na to, że docelowo układ sił za lat kilka będzie podobny do obecnego, mniejsze firmy zostaną wchłonięte przez Big Pharmę, która to nie pozwoli partycypować w ogromnych zyskach komuś spoza tego grona. Gra idzie o zbyt dużą stawkę.
Autor: dr n. med. Maciej Wierzbicki
2015-02-11